תקנון בית משותף

ביטוח מבנה משותף הוא אולי סוג הביטוח הכי פחות מוכר בעולם הביטוח האזרחי ואף על פי כך הוא נחוץ מאין כמוהו ונוגע ישירות בכל אזרח שמתגורר בבניין משותף, שאלו למעשה מרבית אזרחי ישראל.

מדוע הוא כל כך חשוב ומפני מה הוא מגן? ההסבר המפורט להלן.

כדיירי מבנה משותף אתם חולקים באחריות משפטית משותפת

בחרנו להתחיל דווקא מסוגי הכיסויים הפחות מוכרים בביטוח הגם כך לא מאוד מוכר הזה והם ביטוח צד ג' וביטוח חבות מעביד. אלו קיימים על מנת להעניק לכם הדיירים כיסוי כל ההוצאות במקרה והתרחשה בבניין רשלנות כל שהיא שהובילה לפגיעתם של מבקרים או אף דיירים מהבניין אבל באזורים המשותפים בבניין ולא בתוך אחת הדירות. במקרה של פגיעה כזו הדייר או האורח יכולים לתבוע את הבניין וזה יצטרך לשכור הגנה משפטית שעשויה לעלות כסף רב ואף להידרש לפיצוי כספי שיכול להגיע גם לסכומי עתק, תלוי בחומרת הפציעה.

מקרה לדוגמא ונתחיל מהמקרה הכי פשוט שניתן לדמיין הוא כאשר למשל אחד העובדים בצוות הניקיון מבקש להשאיל מהוועד סולם לצורך ניקוי אזור גבוה בבניין. ראש הוועד משאיל את הסולם אבל לא יודע שאחד השלבים בו חלש ועומד להישבר ועובד הניקיון נופל ממנו ונפצע. העובד יתבע את הביטוח הלאומי ובנוסף את הבניין בגין רשלנות. אותו הדבר לגבי אורח שמגיע לבניין ונפגע למשל מאריח שיש שהתנתק במקרה ממקומו ופגע בו. גם אחד הדיירים יכול לתבוע בדיוק כמו אורח בבניין, כל עוד האירוע התרחש מחוץ לדירתו, באזורים המשותפים לבניין.  במקרים כאלו האחריות המשפטית היא של הבניין ומכאן של כל הדיירים בו. בהיעדר ביטוח מבנה משותף ידרשו הדיירים לחלוק בהוצאה הכספית ולשאת בה מכיסם הפרטי. לא נעים בכלל.

 

עלות הביטוח היא מזערית וזניחה כנגד הכיסוי שהוא מעניק

סוג שני של הגנה מעניק לנו הביטוח כנגד נזקים למבנה עצמו או למתקנים והרכוש בו כתוצאה מכל סיבה שהיא, כמו פגעי טבע – שריפה, סופה, רעידת אדמה וכדומה או נזקים כמו פיצוץ צנרת, נהג שיכור שהתנגש בשער החשמלי של החניון, נזק למעליות כתוצאה מהצפה, גניבה של ריהוט ורכוש מהבניין וכדומה.

העלות הכספית במקרה של נזק רציני למעליות כתוצאה משריפה או הצפה היא אדירה ויכולה בקלות גם לחצות את המיליון שקלים.  דיירים שרוצים לישון בשקט בלילה ולדעת ששום הוצאה כספית מסוג זה לא יכולה ליפול עליהם כרעם ביום בהיר מצד הבניין שלהם צריכים לוודא שהבניין שלהם מבוטח בביטוח מבנה משותף.

ביטוח מבנה משותף, דרך אגב, עולה כמה עשרות שקלים לדייר לשנה.

Rate this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.