חוקי ועד בית משותף ובחירת חברי הוועד

לגור בבית משותף זה אומנם משהו שרבים מאתנו מורגלים בו, אך בפועל הקרבה והחיים המשותפים מעוררים לא מעט בעיות ודילמות מידי פעם. על מנת שהדברים יתנהלו על מי מנוחות, הוחלט במדינת ישראל שחובה לבחור וועד לכל בניין. לכן, אם לרגע חשבתם שהנושא של חוקי ועד בית משותף ובחירת חברי הוועד זה עניין של מה בכך או עניין זניח, כדאי שתדעו שזה לא כך. ראשית, זה לא עניין של רצון או בחירה, שכן החוק קובע: בין אם יש שלושה דיירים בבניין המשותף ובין אם יש עשרות משפחות שגרות ביחד – חייב להיות וועד לבניין. שנית, הוועד יכול להפוך את החיים בבניין המשותף להרבה יותר נוחים, ולכן יש משמעות לבחירת האנשים המתאימים לתפקיד. בדרך כלל לא יוכלו להיות יותר מחמישה אנשים בוועד ואת כולם צריך לבחור בהצעת דיירים משותפת, אז למה אתם מחכים?

איזה פעולות יצטרך לעשות וועד הבית?

אי אפשר לדון בנושא כמו חוקי ועד בית משותף ולא לדבר על התפקיד ועל הפעולות שחברי הוועד יצטרכו לעשות בפועל. אנחנו רואים שאומנם, מצד אחד, חברי וועד הבית יצטרכו להתמודד עם משימות כמו גביית כספים מהדיירים, אך מצד שני, הם גם הישות שתייצג את הבניין במקרים שונים ומורכבים. למשל: אם דיירי הבניין רוצים לעשות תמ"א ומחפשים קבלנים מתאימים, חברי וועד הבית יהיו אלה שידברו עם הקבלנים או עם החברות המבצעות השונות. יתרה מכך, אם חלילה הדברים יסתבכו ויתעורר הצורך לתבוע את החברה המבצעת בגין עניין כזה או אחר, מי שעתיד לייצג את דיירי הבית בפני בית המשפט אלה הם חברי הוועד. בנוסף, יש משמעות גם לרישום המדויק של ההכנסות וההוצאות שינהלו חברי הוועד, כי אם פתאום יסתבר שחסרים כספים – ניתן יהיה לשלוף מידע חשוב מתוך אותו רישום. כמובן שבישראל התפקיד של ועד הבית הינו התנדבותי לכל דבר ועניין ולכן חשוב לנסות ולבחור את הדיירים הכי מתאימים למשימה.

חוקי ועד בית משותף ובחירת חברי הוועד

ביטוחים לוועד הבית

כתוצאה מכך שוועד הבית הוא הפנים של הבניין וחברי הוועד מייצגים גם מבחינה משפטית את הדיירים, הם גם חשופים מאוד לתביעות. למעשה, אם תתרחש תאונה כלשהי בבניין שלכם, האדם שיסבול מנזק כזה או אחר יוכל לתבוע באופן אישי את חברי הוועד. משמעות הדברים היא שמעבר לכך שצריך להכיר את אותם חוקי ועד בית משותף, צריך גם לדאוג לביטוח לכל חברי הוועד. זה לא באמת הגיוני או סביר שהם יצטרכו לשלם מכיסם הפרטי פיצויים בגין תאונה שקרתה בבניין, ובמיוחד אם הם כן מילאו את תפקידם בתחזוקת הבניין כמו שצריך. לכן חשוב מאוד לדאוג לטפל בנושא הזה כבר שיותר מהר, כי רק כך חברי וועד הבית ימשיכו למלא את התפקיד שלהם בלי כל חשש.

Rate this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.