כל מי שחי בבית משותף יודע לומר שהחיים בבניין עם הרבה דירות מביאים איתם לא מאט אתגרים.  לכן עולה השאלה, איך נוכל להגדיל את הסיכוי לחיות בטוב עם השכנים שלנו ולחלוק את כל השטחים המשותפים בלי שזה יעורר יותר מידי ויכוחים? על מנת שנוכל לעשות זאת קיים למעשה תקנון בית משותף אשר מאגד בתוכו לא מעט מצבים, סיטואציות ומקרים. חשוב לדעת שבמדינת ישראל יש תקנון מצוי, וזה אומר, לדוגמה, שאם לא תחליטו על תקנון ספציפי לבית שלכם, הרי שגם בבניין המשותף שבו אתם גרים התקנון הקובע יהיה המצוי.

מצד שני, כמובן שניתן להכניס שינויים בהגדרות השונות של תקנון הבית המשותף ולכן חשוב לבדוק את הנושא הזה לעומק. מה שכן, חשוב גם לדעת שאם אתם רוצים להכניס שינויים לאותו תקנון בית משותף מצוי, אתם חייבים לעשות זאת בהתאם לחוק. כך למשל, כל שינוי שרוצים לעשות חייב להיות מקובל על כל בעלי הדירות. לדוגמה, אם תרצו לצרף לאחת מהדירות את החצר או את הגינה, הרי שכל בעלי הדירות בבניין, ללא יוצא מן הכלל, יהיו חייבים להסכים על העניין הזה.

באיזה תחומים עוסק תקנון בית משותף?

במידה ולא נרשם על ידי בעלי הדירות תקנון מוסכם ומתוקן, כפי שראינו, התקנון שאליו יהיה צורך להתייחס הוא התקנון המצוי. אם אתם תוהים באיזה סוגיות עוסק התקנון הזה, אנחנו רואים שיש מגוון רחב של נושאים שכלולים בו, כמו למשל:

  • מינוי וועד הבית – איך עושים זאת וכמה אנשים צריכים לקחת חלק בוועד הבית.
  • ניהול אספות דיירים – מתי צריך לעשות זאת ובכל כמה זמן?
  • אחזקת הרכוש המשותף – מה נחשב בבניין לרכוש משותף ואיך עלינו לשמור עליו ולתחזק אותו לאורך השנים.
  • כמה ישלם כל דייר בהוצאות הקבועות של תחזוקת המבנה המשותף.
  • ניהול חשבון הבנק של הבניין המשותף.

בנוסף, עוד סוגיה שהרבה פעמים באה לידי ביטוי בנושא של תקנון בית משותף, זו סוגיית השיפוצים. איך עושים, מתי וכמה כל דייר יצטרך לשלם ביחס לאחרים, בהתאם לדירתו ולקומה שבה היא נמצאת.

מה עושים אם אחד מהדיירים לא מכבד את התקנון?

לצערנו הרב, החיים בבית משותף עלולים להוות אתר גדול ולא פעם בעלי הדירות לא מכבדים את התקנון. למשל, זה יכול להיות דייר שיש לו כלב והוא משחרר אותו גם במקומות הציבוריים וזה אסור ולא בסדר מבחינת שאר הדיירים. כמובן שהדבר הראשון יהיה לדון בעניין הזה מול אותו דייר, אך יש מקרים שבהם לא נצליח להגיע להסכמות בקלות. לכן חשוב יהיה לפנות אל אותו תקנון בית משותף ולראות מה קבוע בו ומה מותר לנו לעשות בהתאם לאותו תקנון. מה שבטוח זה שהחיים בבניין המשותף צריכים להיות נוחים ונעימים לכולם וכדי למנוע ויכוחים מיותרים קיים התקנון החשוב הזה.

 

Rate this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.